بازرسی هوشمند مجازی چیست؟

بازرسی هوشمند مجازی، شیوه ای جدید از بازرسی است که با استفاده از فناوری های نوین و هوش مصنوعی، تحقق نظارت و بازرسی بر روی داده های تولید شده توسط نرم افزارهای ارائه خدمات الکترونیکی شهرداری تهران به شهروندان را امکان پذیر می سازند. همچنین تحلیل بر روی همان داده‏ها را می‏توان بازرسی هوشمند مجازی دانست.

چرا بازرسی هوشمند مجازی؟

فناوری اطلاعات و ارتباطات، به عنوان فناوری کلیدی قرن بیست ویکم، در زمینه‏ی دستیابی به اهداف کلان توسعه‏ی ملی مانند اهداف توسعه‏ی پایدار و همچنین اهداف بین المللی، نقش محوری ایفا می‏کند. این فناوری به عنوان سنگ‏بنا وستون اصلی جامعه‏ی اطلاعاتی شناخته شده است. جامعه امروز به طور روزافزون از جنبه‏های آموزشی، ارتباطات، اطلاعات، اقتصاد و بازار به تکنولوژی‏های ارتباطی و شبکه اطلاعاتی وابسته شده است. در دهه‏های اخیر، تحول عمیقی در سازماندهی نیروی کار، مبنای اقتصادی، قواعد سیاسی و حتی ماهیت خاص جوامع کشورهای صنعتی پدید آمده است. اطلاعات در این جوامع، به یک عنصر حیاتی تبدیل شده است.

   بنابراین در شهرداری تهران که یک نهاد خدمات‏رسان با بیشترین ارائه خدمات به شهروندان نسبت به اغلب دستگاه‏های دولتی و غیردولتی می‏باشد، از سال 1384 با حضور آقای دکتر قالیباف، شهردار محترم تهران، ارائه خدمات به شهروندان، به صورت ارائه خدمات الکترونیکی، آغاز شد و با شتاب بسیار بالایی در حال تکمیل است. به تبع آن، سازمان بازرسی شهرداری تهران که یک مجموعه نظارتی برای تضمین سلامت اداری شهرداری تهران فعالیت می‏کند، باید ساز وکار بازرسی‏های خود را با تغییر رویکرد از شیوه سنتی به شیوه‏ای نوین، یعنی بازرسی از محتوای داده‏ها ی تولیدشده در فرایندهای ارائه خدمات و نیز تحلیل آن داده‏ها برای پیشگیری و مبارزه با فساد اداری تغییر می‏دهد. این امر مهم، باعث ایجاد کمیته بازرسی هوشمند مجازی برای تحقق نظارت، کنترل و بازرسی دیجیتال در شهرداری تهران شد. این کمیته در آذرماه سال 1393 به دستور جناب آقای مهندس فیضی، ریاست محترم سازمان آغاز به کار کرد و در سال 1395 به عنوان محور فعالیت های سازمان بازرسی تعیین گردید.

هدف از بازرسی هوشمند مجازی چیست؟

هدف کوتاه مدت بازرسی مجازی، استفاده از ظرفیت های موجود در سامانه‏های فعال در مناطق، سازمان‏ها و شرکت‏های زیر مجموعه شهرداری تهران است که از طریق آنها، ضمن پایش و کنترل روند امور، تمهیدات لازم برای اصلاح فرایندها و مبارزه سیستمی با فساد اداری صورت پذیرد.

اما هدف نهایی، تولید نرم افزار جامع بازرسی هوشمند مجازی است، در راستای:

 • شناخت دقیق فرایندهای شهرداری.

 • شناخت، به روزرسانی، ایجاد شاخص‏ها و استاندارد فرایندهای بازرسی بر اساس فرایندهای شهرداری.

 • ایجاد پیوست‏های بازرسی توسط شناخت فرایندها.

 • مشخص شدن پیوندها، گلوگاه‏ها تخلف و لینک‏های بین حوزه‏های مختلف شهرداری، با اشراف کامل بر روی تمامی نرم افزارهای ارائه دهنده خدمات در شهرداری تهران.

 • کم نمودن نقش انسان در تصمیم‏گیری ها و جایگزین کردن آن با الگوریتم‏های پیشرفته هوش مصنوعی، جهت تحقق پیشگیری قبل از وقوع.

 • حذف زمان و مکان، در جهت تحقق ارائه خدمات 24 ساعته شهرداری به شهروندان.

 • عدم انکارپذیری تخلفات با ارائه مستندات ثبت شده در سیستم.

 • ارائه راه‏حل ها مختلف توسط نرم افزار بازرسی هوشمند مجازی در هنگام وقوع تخلف جهت کمک به بازرسین توسط سیستم های خبره که از قبل به سیستم توسط افراد خبره در بازرسی داده شده.

 • و...

برنامه بازرسی هوشمند مجازی

از سال 1393 در جهت تحقق بازرسی هوشمند مجازی، کمیته ای با حضور معاونین و کارشناسان سازمان بازرسی تشکیل گردید. جلسات فشرده ای حتی با مدیران بازرسی کلانشهرهای کشور در راستای تغییر در سازو کار بازرسی در همه شهرداری های کلانشهرها برگزار گردید تا به یک برنامه واحد در راستای رسیدن به بازرسی هوشمند مجازی برسند.

اکنون واحد بازرسی هوشمند مجازی در اداره آموزش سازمان، با تشکیل اتاق فکر و با برنامه‏های ذیل برای رسیدن به نرم افزار بازرسی هوشمند مجازی با افق پنج ساله شروع به کار کرده است.

اتاق فکر بازرسی هوشمند مجازی با افراد خبره در زمینه تحلیلگر سیستم ، مهندسین نرم افزار، مهندسین هوش مصنوعی ، پژوهشگر برای تحقق سه هدف یا به عبارتی سه مرحله اصلی تشکیل گردید:

 1. مطالعات، امکان سنجی، تحقیق ، پژوهش و آموزش

در راستای شناخت کامل سیستم ها و فرآینده و آمادگی پرسنل جهت بازرسی هوشمند مجازی

در این مرحله جهت شناخت کامل از فرایندها ی شهرداری و بازرسی ، به روزرسانی فرایندها و  حل مشکلات نرم افزار های ارائه خدمات الکترونیکی شهرداری به شهروندان و مستند سازی نقص های نرم افزارها  برای رسیدن به طراحی یک نرم افزار جامع بازرسی هوشمند مجازی و همچنین ایجاد پیوست بازرسی و پیدا کردن گلوگاهها و پیوندهای بین نرم افزارهای مختلف حوزه های شهرداری،" مطالعه ،امکانسنجی و تحقیق" انجام می گیرد.

همچنین برای آماده سازی بیشتر پرسنل بازرسی با فناوری اطلاعات و شیوه های نوین بازرسی دوره هایی در سه بخش:

 1. 1-آموزش علوم کامپیوتر

 2. 2-آموزش نرم افزارهای تخصصی در راستای بازرسی هوشمند مجازی

 3. 3-آموزش تخصصی هر حوزه برای بازرسین

برگزار می گردد.

 1. 1-تجزیه، تحلیل ، طراحی و شبیه سازی

در راستای فراهم ساختن بستر تولید یک نرم افزار جامع بازرسی با تکنولوژیهای به روز دنیا

 1. 1-اجرا و پیاده سازی و تولید نرم افزار

در راستای تولید نرم افزار جامع بازرسی هوشمند مجازی با همکاری سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران

هدف از تولید نرم افزار هوشمند بازرسی این است که بتوان  اشراف کامل به تمامی نرم افزارهایی که در حال ارائه خدمات به شهروندان هستند را داشته باشیم تا تمامی گلوگاهها و پیوندهایی که مابین حوزه های مختلف شهرداری می باشند و امکان وقوع تخلف در این پیوندها از دو یا چند حوزه مختلف شهرداری تهران هستند را شناسایی و پیشگیری قبل از وقوع را انجام دهیم و همچنین با ارائه یک نرم افزار هوشمند، نقش تصمیم گیری انسان را که در آن امکان و احتمال بروز تخلف وجود خواهد داشت، را به الگوریتم های پیشرفته هوش مصنوعی سپرد و نقش مدیریت و کنترل این نرم افزار را به انسان واگذار کرد.

برای رسیدن به نرم افزار بازرسی هوشمند مجازی از کارگروه های ذیل استفاده می گردد:

 1. 1-کارگروه مدیران

 2. 2-کارگروه فنی

 3. 3-کارگروه پژوهشی

 4. 4-کارگروه بازرسین